Освітні матеріали середнього рівня

У цій публікації ви знайдете відеолекції та онлайн-курси на різних освітніх платформах, які допоможуть поглибити ваші знання в конкретних економічних предметах. (Матеріали для початкового етапу навчання – див. тут). У даній статті викладені курси за трьома напрямами: 1) Розширення знань у сфері економіки,  2) Розширення фундаментальних знань (математика, статистика та економетрика) 3) Фінанси (фінансові ринки та корпоративні фінанси).

Нагадуємо, що фундаментальний закон освітнього процесу наголошує:

“Краще менше, але ретельніше, ніж більше, але гірше:”

Передивіться усі наявні варіанти, оберіть один або два серед зазначених в переліку курсів, (які вам більше до смаку), та зосередьтесь на їх вивченні. Не розпилюйте власні зусилля на багато речей відразу. Non scholae, sed vitae discimus! Отже, перейдімо до переліку:

Розширення знань у сфері економіки

Більшість курсів на освітніх платформах Coursea, Edx, Stepik можна прослуховувати вільно – проте можливість проходити тести та отримувати сертифікати за курси здебільшого є платною. Деякі університети, наприклад КНУТШ або УКУ, в рамках партнерської програми дають можливість своїм студентам безплатно проходити один курс на рік. Попри це, радимо вам скористатися можливістю спробувати якийсь курс “на смак” та обирати опцію “audit course” – якщо дуже сподобається, можна також спробувати подати заявку на отримання безоплатного доступу

Мікроекономіка 📈

Викладач – відомий російський економіст Костянтин Сонін. (Його персональні думки та погляди можна почитати на його телеграм каналі https://t.me/ksonin ).

Викладач цього курсу, з малопомітним іспанським акцентом, пояснює доступно та просто основні мікроекономічні принципи. Початкові етапи курсу перегукуються з відео AC/DC Economics, отже, рекомендуємо відразу переходити до тижня 3.

  • “Мікроекономіка: сила та провали ринку”, Пенсильванський університет (англійська):

Microeconomics: The Power of Markets” (ч. 1),

“Microeconomics: When Markets Fail” (ч. 2)

Ведуча – Ребекка Штайн, викладає доволі зрозуміло та цікаво. Особисто автор статті повністю ці курси не проходив, проте декілька знайомих їх дуже рекомендують.

Макроекономіка 📉

1) “Основи макроекономіки”, ВШЕ (російською мовою) 

Олег Замулін, декан факультету економіки ВШЕ, розповідає про макроекономіку зрозуміло та доступно. Курс можна вважати доповненням до вступних відео з макроекономіки, про які ми розповідали вам раніше. Для тих, хто хоче піти далі – рекомендуємо C. Вільямсона (є рос. переклад) або англомовний підручник Г. Менк’ю. Відеокурсів на такі теми в вільному доступі ще немає (якщо знайшли – заповніть форму зворотнього зв’язку нижче або пишіть нам на пошту uanomics@gmail.com).

Фундаментальні науки

Багато хто каже “В цьому житті варто спробувати все…“, але мало хто має під цим на увазі не алькоголь та наркотичні речовини, а вищу математику або економетрику. Ламайте шаблони! Безумовно, складні розрахунки та формули – не для кожного, але високо на гору економічної теорії без них не забратися. Тому кожному студенту (незалежно від його конкретної економічної спеціалізації) радимо хоча б спробувати курси, які зазначені нижче.

Статистика та теорія імовірності 📊

Статистика усюди. Статистика навколо нас. Без статистики нам нікуди

Introduction to Statistics - YouTube

Для початкового рівня будь-кому з студентів підійдуть відеоуроки з академії Хана: “Statistics and probability”, Khan Academy – навіть якщо в вас є певний бекграунд, уорисно їх передивитися хоча б щоб просто пригадати англомовні терміни та впенитися в відсутності “дірок” у знаннях. Для просунутішого рівня є непоганий курс на платформі Coursera (З елементами Python!): “Practical and Modern Statistical Thinking For All. Use Python for statistical visualization, inference, and modeling” або курс статистики на R від університету Дюка: “Master Statistics with R. Statistical mastery of data analysis including inference, modeling, and Bayesian approaches.” Пробуйте, шукайте власні максимуми та обирайте те, що вам більше до вподоби!

Математика для економістів ❌➗

1) Mathematics for economics, University of California

Теми більшості лекцій професора Джейсона Кронветтера збігаються з програмою однойменного предмета, що викладається протягом першого року більшості економічних спеціальностей.  Це – база, без якої потрапити на вищі рівні володіння економічними знаннями просто неможливо.

Курс чудово підійде для тих, хто не звик схоплювати матеріал (а особливо точні науки) “на льоту”, полюбляє робити все наперед або просто ніколи не вивчав математику після шкільної програми. Наполегливо рекомендуємо.

(Підручник, який використовує лектор можна знайти в телеграмі: https://t.me/textbooks_ier_ib_archive/35 )

Економетрика 📐

Економетрика – справжнє серце не тільки економіки, але й політології, соціології та інших суспільних наук. Більше того, при проведенні досліджень її використовують навіть біологіги та медики! Економетрика пояснює, яким чином математичний інструментарій та програмне забезпечення використовуються для вивчення причинно-наслідкових зв’язків у реальних статистичних даних.

Головна вимога до курсів з економетрики – перед їх початком мати добрі знання англійської, математики (зокрема – математичної статистики та теорії імовірності). Без них робити в економетриці особливо нема чого. До того ж, саме ці курси мають найбільшу додану вартість з усіх, зазначених вище у переліку. 

Найкращим введенням в економетрику стануть відео Бена Ламберта – для перевірки власних знань, рекомендуємо перед проходженням курсів почати саме з них).

1) “Економетрика”, ННУ ВШЕ

Щодо якості курсу, оцінка 4,9/5 говорить сама за себе, але перш ніж зробити остаточний вибір та проплатити курс радимо передивитися канал автора, Бориса Демешева – усі відео курсу викладені там у вільному доступі 😉

2) “Econometrics: Methods and Applications”, Erasmus University Rotterdam

Курс чудово підійде тим, хто не має проблем з англійською та бажає отримати документальне підтвердження вивчення економетрики при відсутності однойменного курсу в навчальній програмі вашого університету. Якщо потрібні не лише знання, але і сертифікат – “маст хев”

Супроводити усі ці ресурси можна безплатним  підручником Е. Хансена, який покриває значно більше тем, ніж потрібно звичайній людині, тому читати в ньому радимо лише окремі потрібні вам глави (ctrl+F вам в поміч).

Особливість економетрики полягає в тому, що для володіння цією наукою потрібно не лише вміти правильно рахувати, але і думати про те, ЯК правильно рахувати. Звучить дивно, але цікаво? Тоді пропонуємо ознайомитися з поняттям “наслідкової причинності” (англ. “сausal inference“), яке використовується не тільки економістами, але і спеціалістами з машинного навчання. “З нуля” causal inference пояснюється у підручнику “The Mixtape” Скотта Каннінгема. Книга написана доступною мовою (перш ніж стати економістом автор був філологом) та розміщена онлайн безкоштовно, з кодом та іншими цікавими компонентами.

Розширення знань у сфері Фінансів

Даний етап можуть пропустити ті, хто не бажає заглиблюватись в деталі функціонування фінансових ринків та інститутів. Безкоштовні та загальнодоступні версії відеокурсів на тему фінансів є в Академії Хана – як англійською, так і російською мовою. Перш ніж підписуватись на специфічні куси на платформі Coursera, перегляньте кілька тематичних відео та зрозумійте, наскільки вам цікава ця тема. Повірте, для отримання базового рівня знань безплатних  матеріалів більш ніж достатньо.

Фінанси 🧮

1) “Фінансові ринки та інститути”, ВШЕ (російська)

Попри те, що курс викладається російською, його без сумнівів можна назвати найбільш “доступним” та “нетехнічним” введенням у світ фінансів на платформі Coursera (більшість лекцій також є на YouTube). Рекомендуємо тим, хто не розбирається, в чому відмінність акцій від облігацій, хто такі андеррайтери і таке подібне. А от людям з фінансовою базою потрібен курс корпоративних фінансів. Гортайте нижче, щоб дізнатися більше!

2) “Financial Markets”, Yale University (англійська)

Доволі цікавий курс який добре підходить для вдумливого введення в світ фінансів – курс є більш поглибленим ніж однойменний курс від ВШЕ, тому для його проходження вам вже знадобляться добрі знання статистики та теорії імовірності (у першій же лекції будуть використовуватися такі поняття як дисперсія та середньоквадратичне відхилення). Попри це, його загальний рівень складності є не дуже високим. Однак курс буде цікавим і для “гуру” фінансів, адже ведучий курсу – ніхто інший, як нобелівський лауреат Роберт Шиллер. Для тих, хто читав всесвітньовідомі книжки автора, буде особливо цікаво його послухати.

“Корпоративні фінанси” 🏦

Ця категорія рекомендується для перегляду тим, хто справді цікавиться фінансами та плануєрозвиватися в цій сфері професійно.

1) “Основи корпоративних фінансів” від ВШЕ (російська)

Курс є продовженням курсу про фінансові ринки та інститути.  Матеріал може виглядати доволі складним для сприйняття (особливо частина лекторки-жінки), проте усі важливі концепти пояснюються доволі непогано. Підійде для тих, у кого проблеми з англійською – іншим відразу рекомендую дивитися англомовні аналоги.

2) Introduction to Corporate Finance від Пенсильванського університету (англійська):

Для тих, то шарить, що це за університет та чим відома Вортонська бізнес-школа, додаткової реклами не потрібно. Курс платний, але деякі відео з нього можна знайти в інтернеті у вільному доступі. 

А от якщо ви відчуваєте потребу більшого заглиблення у сферу фінансів, тут можна лише порадити лише курси з фінансової математики або просунуті підручники по фінансам.

                                                                  ***

Сподіваємося, ця підбірка курсів буде вам корисною і скоро ви ще більше прокачаєтеся у сфері економіки! Якщо ви знаєте матеріали для її доповнення або розширення, хочете залишити власний відгук чи пропозицію – заповніть нашу формулу зворотнього зв’язку або напишіть нам на uanomics@gmail.com